Radio:
| SzegedLIVE |
 |
|
Időjárás
|
Hőmérséklet: ° C
|
|
|
Ingyen kapnak tejet az óvodások és az iskolások a faluban
|
Kötegyánban folytatódik az iskola- és óvodatejprogram, ismertette a polgármester. Az elmúlt két évhez hasonlóan a következő tanévben, nevelési évben is lesz iskola- és óvodatejprogram a legkisebbek nagy örömére – osztotta meg Hajdu-Szűcs Mária Kornélia. Kötegyán polgármestere a Facebook oldalán azt írta, a cél az, hogy egészséges étkezési szokásokat alakítsanak ki, és hogy népszerűsítsék a tejtermékek fogyasztását. A tejek és a tejtermék, mint például a poharas tejek, joghurtok, alanyi jogon járnak majd a kötegyáni óvodásoknak és általános iskolásoknak, heti kettő-négy alkalommal.
|
|
|
|
|
Az orosházi Győri Szabolcs lett a győztes
|
Szombaton címvédéssel zárult a 23. Dr. Pálka István sakk emlékverseny. A két csoportban lebonyolított szombati orosházi 7 fordulós rapid viadalon a helyi színekben versenyző Győri Szabolcs gyűjtötte a legtöbb pontot. A szervezők a 32 tagú főcsoport mellett, nemenként külön értékelték a gyermek kategória legjobbjait is. Az orosházi Győri Szabolcs lett a győztes, aki 5 győzelemmel és két döntetlennel bizonyult a legjobbnak. A vezetést az ötödik fordulóban vette át a címvédő és azután már nem is engedte ki a kezéből. Az őt követők mindegyikének volt vesztes partija és számos esetben körbeveréssel csökkentették egymás pontjait. Az ifjúsági korú sakkozók közül a szentesi Huszár Ádám János volt a legsikeresebb, de a dévaványai Giricz Gergő is várakozáson felül teljesített. A gyermek csoportban a lányokat és a fiúkat külön értékelték, ott az első három helyezettek részesültek érem díjazásban.
|
|
|
|
|
Gyulán találkozott az egyházmegye papsága
|
Megújította fogadalmát a Szeged-Csanádi Egyházmegye papsága a kedd délelőtti, gyulai Szentmisén. A Nádi Boldogasszony templomban végezték el az olajszentelés szertartását is. Ez azért különleges, mert a koronavírus járvány előtt még Nagycsütörtökön, a szegedi dómban zajlott ez a szertartás. A Szentmisét bemutató Kiss-Rigó László püspök ahhoz a jelenthez hasonlította a gyulai, papi találkozót, amelyen a feltámadás után tizenegy apostol továbbra is összetart, közösséget alkot. A főpásztor szólt a paphiány kérdéséről is, mely elsősorban a nyugat-európai országokra volt jellemző, de az utóbbi időben térségünket is elérte. Ezzel kapcsolatban a megoldást maga Jézus hozhatja el, az ő hívását kell meghallani. A Szeged-Csanádi egyházmegye papi találkozójának hagyományosan Gyula ad otthont. Ez az esemény az egység kifejezése mellett a közösség összetartásáról és a személyes kapcsolatok megerősítéséről is szól.
|
|
|
|
|
Családakadémia képzés
|
Lassan a végéhez közeledik a Családakadémia képzés, az arad-gáji pasztorációs központban. A mentor Kovács házaspár ismét két témával készült az alkalomra. Első nap arról beszéltek, hogyan tudják a házaspárok továbbadni kincseiket. Ehhez szükséges, hogy jól ismerjék, szeressék, és tudják előadni a választott témájukat. A második nap az eszmény keresése volt előadásuk témája, melyben azt hangsúlyozták, hogy fontos megkeresni a saját, illetve házaspárként a közös eszményünket. Erre az alkalomra a házaspároknak el kellett határozniuk, mi a szívtémájuk, és arról 5 perces előadást kellett tartaniuk. Az előadások kiértékelése után hálaadással zárult a találkozó. A képzésen résztvevő házaspárok legközelebb egy nyári táborban fognak találkozni, amikor előadást tartanak a választott témájukról, amely egyben a vizsgaelőadásuk „főpróbája” is lesz. A találkozóról ezúttal sem maradt el a szentmise, végül hálaadással zárult.
|
|
|
|
|
9 óra alatt tekerte körbe a Balatont Andula Viktória
|
Tavaly még úgy tervezte, ha egyszer nekivág a Balaton körbetekerésének, az egy 2–3 napos, kényelmes túra lesz. Idén azonban egy spontán ötlet hatására Andula Viktória benevezett a Tour de Balatonra. Május 30-án végül mindössze egyetlen nap, sőt, kilenc óra alatt teljesítette a 206 kilométeres távot a „magyar tenger” körül. Az orosházi születésű spinning-edző számára a Tour de Balaton azonban nem csupán sportteljesítmény volt, hanem egy régi álom megvalósulása is. Miután 2019-ben megismerte a spinninget már nem volt megállás. Ez a sport lett az, ami a munka mellett biztosította számára a kikapcsolódást, a stressz levezetését. Úgy gondolta, ezt az érzést másoknak is szeretné átadni, így Viktória 2024 óta spinning edzőként is tevékenykedik. Egy éve már, hogy a spinning mellett az országúti kerékpározás is nagy szerelem lett. Tavaly ősszel pedig egy saját biciklit is beszerezett. Elkezdett nagyobb távokat tekerni, mint például Budapestről egészen Esztergomig és vissza. Ez 140 kilométeres túrát jelentett. Idő kérdése volt, hogy a Balaton kört is megtegye. Igaz, először egy kényelmes 2-3 napos túrára tervezte. Áprilisban azonban szembejött vele a Tour de Balaton plakátja, a regisztráció határideje pedig vészesen közel volt. Az orosházi nő így gondolt egyet és hirtelen ötlettől vezérelve jelentkezett is a megmérettetésre. A 206 kilométeres Balaton körrel 5463 kalóriát égetett el, átlagsebessége körülbelül 22 km/h volt. A célba beérve pedig a „Megcsináltuk!” felirat várta, valamint mindenkinek egy emlékérmet akasztottak a nyakába. Ez a pillanat nem csupán egy hosszú út vége, hanem egy különleges mérföldkő kezdete is lett. Andula Viktória története pedig jól mutatja, hogy a hirtelen ötletek mögött olykor életre szóló döntések születnek. A Tour de Balaton emléke habár egy nap alatt született, az élmény, amit adott, sokkal tovább kíséri majd: minden egyes újabb tekerésben ott lesz egy kicsit a magyar tenger, a 9 óra küzdelem és a célba érkezés öröme.
|
|
|
|
|
Tótka Sanyiék világcsúcs időt repesztve döntősök
|
A férfi kajak négyes két gyomaendrődi nevelésű versenyzővel a soraiban megnyerte előfutamát 500 méteren a portugáliai Montemor-o-Velhóban zajló, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu Európa-bajnokság nyitónapján. A délutánra nyúló délelőtti előfutamos programot a kajak négyesek előcsatározásai zárták. A férfiaknál csak az első hely ért döntőt, ennek megfelelően nagy küzdelem alakult ki minden futamban. Az elsőben a magyarok – Nádas Bence, Fodor Bence, Kurucz Levente és Tótka Sándor – sokáig a címvédő és világbajnok hazaiakkal haladtak fej fej mellett, a hajrában azonban faképnél hagyták riválisukat és magabiztos győzelmet arattak. Idejük, az 1:17.253 perc nem hivatalos világcsúcs. Korábban ilyen gyorsan még egyetlen egység sem teljesítette a távot. Tótkáék idén arany- és ezüstérmet is nyertek a világkupákon.
|
|
|
|
|
Két könyvét is bemutatta Árpási Zoltán
|
Író-olvasó találkozóra érkezett Orosházára Árpási Zoltán. A Táncsics Mihály-díjjal elismert újságíró és szerző életének emlékezetes történeteit összegző könyvéről, első szépirodalmi művéről, valamint a városhoz fűződő személyes kapcsolatairól is beszélt. Több fontos emlék köti Orosházához, ezért mindig szívesen látogat vissza. A Justh Zsigmond Városi Könyvtár programján a szerző két kötete kapott hangsúlyt. A Morzsák nyolc évtized magántörténelméből című könyvében pályafutása legérdekesebb történeteit gyűjtötteössze. Elsősorban a megyei laphoz kötődő éveket, az ott szerzett tapasztalatokat és emlékeket idézte fel. Trampler című regénye egy 1956-ban játszódó történetet dolgoz fel, amelynek középpontjában egy dunántúli cukorgyár és az ott élő emberek sorsa áll. Meggyőződése, hogy a könyv rendkívül izgalmas és sajátos nézőpontból mutatja be a korszak eseményeit. Elsősorban azoknak ajánlja, akiket érdekel a szépirodalom, valamint az 1956-os forradalom története. A regény ugyanis egészen más megvilágításba helyezi az eseményeket, mint ahogyan azok a közgondolkodásban vagy az oktatásban általában megjelennek. Egy egykori horthysta katonatiszt helytállását, gondolkodásmódját és erkölcsi dilemmáit mutatja be. Árpási Zoltán elmondta, Orosházára mindig szívesen érkezik, ugyanis több kapcsolódási pontja is van a városhoz. Az egyik, hogy 39 évvel ezelőtt ő avatta fel a Petőfi-szobrot, a művelődési ház előtt. A másik számára kedves pont az, amikor a sors összehozta Kaáli Nagy Géza professzorral, és egy interjúkötet született a találkozásunkból. A harmadik pedig, amikor még a megyei lap főszerkesztője volt, megtudta, hogy az orosházi múzeum pincéjében lapul két Oskó Lajos-kép, egy Széchenyi- és egy Kossuth-portré. A képeket a saját költségén rendbe hozatta, és a szerkesztőség tanácstermében állította ki őket. Amikor aztán 1990-ben el kellett jönnie onnan, a megyei múzeum igazgatója vissza vitte Orosházára, és a múzeum tulajdonába kerültek.
|
|
|
|
|
Mosdófelújítások az orosházi szakrendelőben
|
Az Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet részére Magyarország kormánya 2025. november 19-i Határozata alapján 1 milliárd 426 millió 775 ezer forint állami fejlesztési támogatást ítélt meg. Ebből az összegből a korábban bejelentett fejlesztési tervek alapján több ütemben felújítások, liftcserék és műszerbeszerzések valósulnak meg, a Mozgásszervi Rehabilitációs Osztályon. A Könd utcai szakrendelő mosdóinak teljes körű felújítását is megkezdik. A munka első fázisában a 2. emeleti vizesblokkokat zárják le 2026. június 10-étől. Kérik betegeiket, hogy a lezárás ideje alatt a nemrégiben felújított földszinti, illetve az 1. emeleti mosdókat használják. A kivitelezők a kórház szakembereivel közösen pontos ütemtervet dolgoztak ki, hogy az 1-2. emeleti vizesblokkok felújítása, illetve a szakrendelő emeleti részein a közlekedő folyosók teljes PVC burkolat cseréje a lehető legkevésbé legyenek zavaróak. A felújítás zajjal, porral jár, így a betegek és dolgozók megértését, türelmét kérik.
|
|
|
|
|
Díjazták a pedagógiai verseny legjobbjait
|
Negyedik alkalommal rendezték meg a Kós Károly Kárpát-medencei Pedagógiai Versenyt, amelynek eredményhirdetését kedden tartották a Békéscsabai Szakképzési Centrum konferenciatermében. Az idei verseny témája a „Tegyünk együtt az állatok védelméért!” volt. A szervezők minden évben olyan témát választanak, amely segíti a fiatalok érzékenyítését és társadalmi felelősségvállalását. A felhívásra idén több mint 130 pályázat érkezett a Kárpát-medence különböző településeiről. Lestyánné Hricsovinyi Julianna, a BSZC Kós Károly Technikum és Szakképző Iskola igazgatója hangsúlyozta: a verseny célja, hogy a fiatalokban tudatosuljon az állatokkal szembeni felelős bánásmód fontossága. Nagy büszkeség számukra, hogy évről évre nő a résztvevők száma. Korábban körülbelül száz pályázó jelentkezett, idén már több mint 130 pályázat érkezett a Kárpát-medence minden részéről. Az első évben még országos pedagógiai versenyként hirdették meg a programot, később azonban határon túli jelentkezők is csatlakoztak. Fontosnak tartják, hogy a teljes magyarság képviseltesse magát ezen a versenyen, hiszen a magyar nyelvű, korszerű oktatás a magyarság fennmaradásának egyik záloga, fogalmazott az igazgató. A pályázatban nem határozták meg, milyen formában kell elkészíteni a projekteket, így rendkívül változatos munkák születtek. A pályázók társasjátékokat, verseket, dalokat, rajzokat és más kreatív alkotásokat készítettek. A verseny egyik célja éppen a kreativitás fejlesztése volt. A Hódmezővásárhelyi SZC Szentesi Boros Sámuel Technikum tanulói, Balla Lilla Borbála és Németh Luca prezentációban mutatták be projektjüket és a felkészülés folyamatát. Munkájukkal végül a harmadik helyet szerezték meg. Az volt a céljuk, hogy segítsenek az állatokon, támogassák a környezetvédelmet, és már a legkisebbeknek is átadják ezeket az értékeket. Egy olyan foglalkozást terveztek, amely során a gyerekek madáretetőt készíthettek, valamint kézműves programokon vehettek részt – mondta Balla Lilla Borbála.
|
|
|
|
|
|
| |
Contact Us | Webmaster |
Advertise with Us
2003-2021 RMA Regional Media Foundation. All rights reserved.
|
|
|
Támogatók:
|
|
|