Radio:
SzegedLIVE |
 |
Időjárás
|
Hőmérséklet: ° C
|
|
Új farmakológiai kutató laboratórium az SZTE-n
|
Olyan modern gyógyszerészeti kutató laboratóriumot alakítanak ki az SZTE-n, amely a jelenlegi fejlett terápiás készítményeket kombinálja a klasszikus farmakológiai vizsgálatokkal, így lehetőség nyílik például az őssejtek komplex vizsgálatára és tenyésztésre. European Clinical Research Infrastructure Network (ECRIN) nemzetközi független gyógyszer-kutatási hálózatban való magyar részvétel elmélyítését célzó projektnek köszönhetően tovább növekszik az SZTE szerepe, azokban a nemzetközi gyógyszer-kutatásokban, amelyekben sejtterápiás készítményeket alkalmaznak a bőr égési sérüléseinek, a scleroderma és a nem gyógyuló végtagfekélyek gyógyítására. A Szegedi Tudományegyetem konzorciumi partnerként több mint 180 millió forint támogatásban részesült az ECRIN nemzetközi független gyógyszer-kutatási hálózatban való magyar részvétel elmélyítését célzó GINOP-2.3.3-15-2016-00012 számú projektben. A pályázatnak köszönhetően az SZTE sokkal nagyobb volumenben lesz képes nemzetközi szinten inicializált független gyógyszer-kutatásokban részt venni, például a ritka betegségek, a gyermekgyógyászati vizsgálatok, a bioterápia és a genomikus orvoslás területein.(Forrás: SZTEinfó)
|
|
|
A SZTE a 22. legjobb a nemzetközi felsőoktatási rangsorban
|
A „Feltörekvő Európa és Közép-Ázsia” 30 országának 368 egyetemét rangsorolta a brit Quacquarelli Symonds (QS) cég. A „pilot jellegű” összeállításba 6 magyarországi egyetem került be, közülük a második legjobb, illetve a toplistán a 22. helyen szerepel a Szegedi Tudományegyetem. 2014. december 17-én bemutató budapesti rendezvényen az is kiderült, hogy az SZTE a vele azonos „L” méretű egyetemek között a 8. legjobb a közép-kelet-európai és a közép-ázsiai térségben. A legjobb 25 kelet-európai és közép-ázsiai egyetem közé 4 magyar felsőoktatási intézmény került be. Az itteni hazai mezőnyben a legjobb az Eötvös Loránd Tudományegyetem (15. hely), „ezüstérmes” a Szegedi Tudományegyetem (22. hely), a harmadik a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (24. hely), a negyedik a Debreceni Egyetem (25. hely). A QS által „kísérleti jelleggel” meghatározott térség 100 legjobb egyeteme között további két magyarországi intézmény – a Budapesti Corvinus Egyetem (42. hely) és a Pécsi Tudományegyetem (51-60. hely) – is bekerült.
|
|
|
10 éves a TIK
|
A Szegedi Tudományegyetem Tanulmányi és Információs Központja 2004. december 9-én nyitotta meg kapuit. A jubileumi 10. születésnap alkalmából 2014. december 9-én éjfélig tartó programokkal és nyereményjátékkal kedveskedik látogatóinak az SZTE TIK Igazgatósága. A tizedik születésnap alkalmából létrejött egy külön a jubileumra koncentráló honlap, amely tematikusan gyűjti össze az intézmény jelentős pillanatait. A jubileumi honlap itt elérhető. A 10 órai ünnepélyes megnyitót követően a Szegedi Szimfonikus Zenekar ad koncertet, majd 12 órától „Tiétek a TIK” jelmondattal folytatódik a születésnapi ünneplés. A látogatókat csocsóbajnokság, kvízbajnokság, könyvtári túrák, kegyelem órája és természetesen születésnapi torta is várja. 20 órától házibuli az Útközband zenekarral, majd 22 órakor tombolasorsolás, fődíj egy IPHONE 5S. Az egész napos eseményről folyamatosan frissülő információ az SZTE TIK Facebook-oldalán vagy közvetlenül az esemény Facebook-oldalán.
|
|
|
Lézerfizikus képzésről írtak alá magállapodást Szegeden
|
A Szegedi Tudományegyetem, a Pécsi Tudományegyetem, a Kecskeméti Főiskola és az ELI-HU Nonprofit Kft. egy konferencia keretében megállapodást írtak alá a Lézerek és Alkalmazásai Oktatási Klaszterről. Az „Ágazati felkészítés a hazai ELI projekttel összefüggő képzési és K+F feladatokra” című projekt, melynek keretein belül a klaszteralapítás is megvalósult, egy olyan lézerfizikusi képzés megvalósítását tűzte ki célul, amely hazai és nemzetközi viszonylatban is kimagasló. – Ez a kezdeményezés a szakma által felismert probléma megoldását célozza – jelentette ki Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora, hangsúlyozta, hogy a fotonika ma kulcstechnológiának számít Európában, ám ehhez szakemberekre van szükség. Ez a projekt összefogja a lézerek alkalmazását és oktatását segítő potenciált Magyarországon – jelentette ki a rektor. A konferencia további részében bemutatták a Lézertechnológiai Platformot, az ELI Science Parkfejlesztési koncepcióját, majd pedig különböző szekcióülések következtek. Utóbbiak témái közt a lézerágazatban történő együttműködések, tananyagfejlesztés, további tudományos együttműködések és hálótervek szerepeltek.
|
|
|
189,58 millió forint uniós támogatással biogázfermentort fejlesztenek
|
A BioSpin Kft. és a First-Tech Kft. és a Szegedi Tudományegyetem konzorciuma a GOP-1.1.1-11-2012-0128 jelű pályázat keretében új felépítésű kísérleti biogázfermentort fejleszt, megvalósítja a prototípus gyártását, valamint a biogáztermelés hatékonyságát fokozó biotechnológiai eljárásokat dolgoz ki, írja a SZTEinfo.
Az új biotechnológiai eljárásokat alkalmazó laboratóriumokban és üzemekben elkerülhetetlen lesz a jelen pályázatban kifejlesztendő biogázfermentorok széles körű használata. A biogázüzem olyan szerves hulladékot is képes lesz hasznosítani, ami ma problémát jelent. A kifejlesztett prototípust a felek az oktatásban is alkalmazzák majd. A középiskolások számára bemutatókat és gyakorlati foglalkozásokat szerveznek. A felsőoktatási szakképzésben, a hallgatók laboratóriumi gyakorlati képzésében és munkálataiban is hasznosítják a berendezéseket. Különös figyelmet fordítanak továbbá a biogáziparban dolgozó szakemberek, az üzemeltetők képzésére, továbbképzésére. A projekt a Széchenyi 2020 program keretében valósul meg a 189,58 millió forint EU-s támogatás segítségével. A beruházásnak köszönhetően 14 darab munkahelyet tudnak megőrizni és további 4 újat hoznak létre.
|
|
|
Nagyszabású tudományos konferencia zajlik Szegeden
|
A hatnapos tudományos programot az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont, a Szegedi Tudományegyetem, a Magyar Biofizikai Társaság és az „Élet a Fényből” – Fotoszintézis Alapítvány szervezte meg. A mintegy 80 fő részvételével zajló konferencia része a szegedi lézerközponthoz, az ELI-ALPS jövőbeli alkalmazásaihoz kapcsolódó nemzetközi munkaértekezlet, valamint a bioszenzorika, a „zöld fototechnológia” témakörében fiatal kutatók számára tartandó nemzetközi iskola, amelyre 15 országból 26 fiatal kutató nyert felvételt, és amelynek során korszerű laboratóriumi technikákkal is megismerkedhetnek a hallgatók. A tanácskozás alatt, annak részeként is, Szegeden ülésezik az EU COST PHOTOTECH hálózat tudományos tanácsa is, amely az iskola fő támogatója. A munkaértekezleten 13 európai országból, továbbá az Egyesült Államokból és Szingapúrból érkező, nemzetközi szinten elismert tudósok tartanak mintegy harminc előadást a fotoszintetikus fehérjék atomi szintű felépítéséről, a fotoszintézis és a fotobiológia ultragyors folyamatairól, valamint a bio- és nanotechnológia, a bioszenzorika és az optoelektronika területén végzett innovatív fejlesztési eredményeikről. A rendezvénynek a Szegedi Tudományegyetem, a a SZAB-székház és az MTA SZBK ad otthont.
|
|
|
Felsőoktatási ipari együttműködési központ születik az SZTE tudásbázisán
|
A Szegedi Tudományegyetem és a régió gazdasági szereplői közötti kooperáció megerősítése és hatékonyabbá tétele a célja a Szegeden születő Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központnak, melynek létrehozásáról Korányi László, a Nemzeti Innovációs Hivatal elnökhelyettese számolt be. Azt mondta, a magyar innovációs régóta megoldatlan kulcsproblémáját szeretnék végre rendezni. Míg ugyanis a multinacionális vállalatok és a magyar nagyvállalatok kutatás-fejlesztési, innovációs tevékenységüket tekintve nemzetközi mércével mérve is élen járnak, addig magyar kkv-k többsége önállóan képtelen olyan színvonalon fejleszteni, mely által megjelenhet a világpiacon. A hazai piac pedig túl szűk, így hosszú távon csakis az erről való kilépés lehet a cél. Az unió strukturális alapjának forrásaiból Szeged mellett az ország legalább három-négy helyén alakítanának ki ilyen intézményt, amelyben együtt dolgozhatnak az üzleti és a kutatói szféra szakemberei. Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora megerősítette, a magyar kkv-k innovációs hatékonysága a régiós vetélytársaikéhoz képest is eléggé gyenge, aminek egyik legfőbb oka a forráshiány. Azért is tartja fontosnak a Felsőoktatási Ipari Együttműködési Központnak életre hívását, mert a kkv-k nagy része eddig nem is mert bemenni az egyetemekre, tartottak azok monumentalitásától.
|
|
|
Lézerek a vérkeringés feltérképezésére
|
A Szegedi Tudományegyetem ad otthont annak a nyári iskolának, amely a lézerek élettudományban játszott szerepét mutatja be. Az előadók közt szerepel a nemzetközi szaktekintélyű Martin Leahy is, aki vérkeringés kutatásában nagy jelentőséget tulajdonít a lézereknek. A TÁMOP 4.1.1.C-12/1/KONV-2012-0005 jelű projekt szervezésében megvalósuló programban huszonhárom hazai és külföldi hallgató számtalan nemzetközi szaktekintély előadását hallgathatja meg a lézerek orvoslásban és élettudományokban játszott szerepéről. Martin Leahy az Írországi Nemzeti Egyetemen tanára, a keringési rendszerek világszinten elismert kutatója elmondta: Napjainkban a legmeghatározóbb tudományos felfedezések a fizika és az élettudományok határmezsgyéjén születnek. Azzal, hogy a leendő orvosok megértik a lézerek működését és felhasználhatósági lehetőségét, képessé válnak „mélyebbre” tekinteni a szervezetbe, majd pedig ennek tudatában biztosabban tudják végrehajtani a különböző beavatkozásokat. A nyári iskola remek alkalmat teremt arra, hogy a két oldal hallgatói megismerkedjenek, és hosszan tartó kapcsolatok alakuljanak ki, amelyek a jövőben gyümölcsöző együttműködéseket szülhetnek.
|
|
|
Útiköltség-térítés vajdasági egyetemistáknak
|
Mintegy 3312 egyetemi hallgatónak ad útiköltség–térítést az idén a vajdasági kormány. Erről Dragoslav Petrović illetékes titkár írt alá szerződést 34 község vezetőivel – tudósít a Szabadkai Rádió. A tartományban 67 000 egyetemi hallgató tanul, közülük 4800 diákotthonban él. A többiek közül több mint 3000–en utaznak, és az 50%–os útiköltség–térítés nekik is könnyítést jelent.
|
|
|
|
| |
Contact Us | Webmaster |
Advertise with Us
2003-2021 RMA Regional Media Foundation. All rights reserved.
|
|
Támogatók:
|
|
|