Radio:
SzegedLIVE |
 |
Időjárás
|
Hőmérséklet: ° C
|
|
Ingyen léphetnek be a 14. életévüket még benem töltött fiatalok
|
Jelentős kedvezményt kapnak Gyopárosfürdő vendégei közül azok, akik még nem töltötték be 14. életévüket. A strandfürdő szolgáltatása május 17-től vehetők igénybe, ekkor lép életbe az Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt., valamint a város önkormányzata által biztosított kedvezmény. Bojtor István alpolgármester elmondta, hogy az Orosházi Városüzemeltetési és Szolgáltató Zrt., mint a fürdő üzemeltetője egy olyan javaslattal kereste meg az önkormányzatot, hogy május 17-től, amikor a tervek szerint kinyit a strandfürdő, elindul a nyári szezon, a 14 év alattiak ingyenesen léphessnek be és vehessék igénybe a fürdő által nyújtott szolgáltatásokat. Ezt a lehetőséget az orosháziak mellett minden érkező vendégre kiterjesztették, így minden 14 év alatti gyermek ingyenesen léphet be a strandfürdő területére. Ehhez egy érvényes személyi igazolványt vagy egy másik olyan okmányt kell felmutatni, ami bebizonyítja, hogy még nem érték el a 14 éves életkort.
|
|
|
Helytörténeti Klubot indított a múzeum
|
A Nagy Gyula Területi Múzeum az újranyitás után egy helytörténeti klubbot indít, ahová kötetlen beszélgetésre invitálják azokat, akiket foglalkoztat Orosháza, a város története. Szemenyei Béla, a Nagy Gyula Területi Múzeum történésze elmondta, a Helytörténeti Klub ötlete akkor fogalmazódott meg, amikor nyitás után a múzeum munkatársai látták, mekkora szükség van a rendezvényekre, és arra, hogy a kulturális élet ismét színt kapjon Orosházán. Az idősebbek a beszélgetés közben nosztalgiázhatnak, megoszthatják emlékeiket, míg a fiatalabb generáció számára új információkkal szolgálhatnak, olyanokkal, melyekről talán az iskolában sem hallanak, hiszen Orosháza története nem szerepel részletesen a tananyagban. Bárkit szívesen látnak, akit érdekel az aktuális beszélgetés témája. A Helytörténeti Klub első beszélgetése a városalapítási ünnepséghez kapcsolódott. A meghívott vendég ezúttal Koszorús Oszkár helytörténész volt, akivel Orosháza születéséről beszélgettek.
|
|
|
Péliföldszentkereszti búcsú
|
A székesegyházban még lehet jelentkezni a május 5-én, vasárnap tartandó Péliföldszentkereszti búcsú ünnepre. A busz körülbelül 7.000 Ft lesz fejenként. Ez attól is függ, hogy hányan mennek és hány fős a busz. Jelentkezni a plébánián vagy a sekrestyében lehet. Az indulás reggel 6 órakor a Sekrestye elől.
|
|
|
Az egyháznak ajánlhatják fel az SZJA 1%-t
|
Elérkezett az SZJA bevallásunk határideje. A Magyar Katolikus Egyház köszönettel vette az elmúlt évek SZJA 1%-ának felajánlásait. Hitéleti szolgálatukkal, karitatív segítségnyújtással és egyéb szociális tevékenységeikkel is segítségre szoruló embertársaik mellett állnak. Magyar Katolikus Egyház technikai száma: 0011. A második 1%-ról is lehet nyilatkozni. Orosháza Katolikus Templomáért Alapítvány adószáma: 18372922-1-04 Ezzel egyidőben köszönetet mondanak mindazoknak, akik az egyházi hozzájárulás megajánlásával is támogatják a helyi közösség, a Jézus Szíve Plébánia mindennapjait. Az egyházi hozzájárulásokat és adományokat személyes befizetéssel és banki utalással is köszönettel veszik. Csekkek a kis-asztalról is vihetők.
|
|
|
A Pasztorális Helynökség CsaládKözPontja tanévzáró Családi Kultúr-Udvarba várja a családokat
|
A Pasztorális Helynökség CsaládKözPontja május 11-én, szombaton 15 órától tanévzáró Családi Kultúr-Udvarba várja a családokat a Katolikus Házba, Szeged Dugonics tér 12., ahol mesés programot, közös élményt kínálnak minden korosztály számára a kultúra és a kapcsolódás jegyében. A program ingyenes, de regisztráció szükséges a csaladegyetem.hu oldalon található űrlapon. A Csernik Szende Lábita Színházában kicsik és nagyok ízes székely népmeséket hallgatva együtt játszhatnak. Improvizációs családi jeleneteket és beszélgetéseket rendeznek a színpadon, közreműködnek Szásziné Fehérváry Anikó családterapeuta, pszichodráma-vezető és a Szegedi Egyetemi Színpad színészei. Udvari játékok és kézműveskedés is lesz a gyerekeknek. A CsaládEgyetem 10. tanéve alkalmából jubileumi nyereménysorsolást tartanak.
|
|
|
Az orosházi Jézus Szíve plébániatemplom rövid története
|
A mai Orosháza környékén már a hagyomány és a fellelhető oklevelek adatai alapján az Árpád-korban négy egyházas falu állott. 1219-ben Monor templomos faluként jelenik meg a dokumentumokban. Ezeket a falvakat az 1241-1242-es tatárjárás elpusztította. A török megszállás előtt újból templomos faluként szerepel különböző okmányokban Árosház néven. A falu a török időkben megsemmisült, a település nevét továbbra is az akkor romokban álló katolikus templom őrizte meg. A török hódoltság után ez a vidék a Harruckernek birtokába került. Az újra települt Orosházán az alapító evangélikusok mellett a katolikus földesúron kívül az urasági cselédség, az örmény haszonbérlők és a katonák köréből kerültek ki a katolikusok. 1792-ben vert falból felépítették az első kis templomot a Szent Kereszt Felmagasztalásának tiszteletére. A kis templom az évtizedek alatt egyre szűkebbnek bizonyult. Ezért Jakabbfy Kristóf plébánossága idején, 1832-ben felépítették a késő barokk stílusú templomot valamivel délkeletebbre, ugyancsak a Szent Kereszt Felmagasztalásának tiszteletére. Ez az istentiszteleti hely szolgált 1922-ig az orosházi katolikusok számára. A század elejei hitéleti fellendülés és a katolicizmus megerősödése következtében egyre szűkebbnek bizonyult a helyi istenháza is. Emiatt elhatározták egy új, tágasabb templom felépítését. A plébánost ebben a tervében megerősítette az akkori váradi püspök, gróf Széchényi Miklós, aki 1921-ben történt látogatása alkalmával félmillió koronát ajánlott fel magánvagyonából a templomépítésre. Az alapkövet 1922. június 11-én, Jézus Szíve főünnepén helyezték el. Gyorsan haladt az építkezés. Már 1922. augusztus 10-én a toronygombot, majd a keresztet is felhelyezték a torony tetejére. A kétmázsás vaskereszt 43,1 méterre van a földtől. A templom titulusa: JÉZUS SZÍVE. Az építészeti terveket Siegel Albin és Szőts Imre műépítészek készítették neoromán stílusban. Ezek alapján a templom hossza 36 méter, befogadó képessége 1500 fő. Az összes költség 12.4 koronába került. A templomszentelést Brém Lőrinc kanonok, püspöki helynök végezte 1922. november 19-én. A templom fölépítéséről fekete márványtábla emlékezik meg a jobb oldali szenteltvíztartó oszlopon. Az ekkor már súlyos beteg építtető püspök, gróf Széchényi Miklós végső kívánsága az volt, hogy az új templomban kialakítandó kriptába temessék el. 1923. december 1-jén Budapesten elhunyt a püspök, s mivel még nem készült el a sírhely, ezért ideiglenesen a Kerepesi temetőben temették el, majd a kripta elkészülte után 1924. június 17-én helyezték itt örök nyugalomba. A kriptát Siegel Albin építész tervezte, melyet a templom kereszthajójának jobboldali részén képeztek ki. Fekete márványlappal van lezárva, fölötte Horváth Adorján szobrászművész fekete márvány keresztje áll, rajta hófehér korpusz a Szent Szívvel.
|
|
|
A város felemelkedését szolgálják az orosházi díjazottak
|
Orosháza a településalapítóinak emléke előtt tisztelgett, akik 280 évvel ezelőtt benépesítették a helyet Zombáról érkezve. Minden évben a város megemlékezik a település alapítóiról az evangélikus templomban. Ilyenkor adják át a városi kitüntetéseket. Dávid Zoltán Orosháza polgármestere felidézte az 1744. április 24-én, Szent György napján Zombáról érkezettek történetét, azt, ahogyan szorgos munkával boldogultak, a pusztában imaházat és harangtornyot emeltek, s ott helyezték el a Zombáról magukkal hozott harangot. Orosháza önkormányzata 1993-ban, a városalapítási évfordulóhoz kapcsolódóan döntött több kitüntetés alapításáról. Orosháza Városért elismerő címben részesült Balogh Örse Nívó-, és Aranytoll-díjas költő, Aranyecset-díjas festőművész, Orosháza szülötte; Kissné Tarján Katalin orosházi pedagógus, aki 38 évnyi rákóczitelepi tanítás után az Orosházi Vörösmarty Mihály Általános Iskola székhelyintézményében intézményvezető-helyettesként dolgozott, mesterpedagógusként vonult nyugdíjba. Pörneki Attila orosházi pedagógus, a Gyulai Szakképzési Centrum Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója, a Kodály Zoltán Gyermekkórus vezetője. Orosháza Város Sportjáért elismerést vett át Hajdu Ágnes, aki az Orosházi Kinizsi sikeres asztaliteniszezője volt, majd játékvezető. Több mint 15 éve az Asztalitenisz Sportegyesület Orosháza pénzügyi, gazdálkodási feladataiban közreműködik, elnökhelyettes. Orosháza Város Sportjáért elismerésben részesült Marton Richárd, testnevelő tanár, az Orosházi NKC felnőtt csapatának erőnléti és kapus edzője. Orosháza Város Sportjáért elismerésben részesült Németh-Csiki Rebeka aerobik oktató. Orosháza Város Sportjáért elismerést kapott a Pünkösdi Zarándoklatért Egyesület. A civil szervezet fő profilja a természetjárás, a túrázás. Thék Endre Díj - Orosháza Gazdaságáért elismerésben részesült Asztalosné Szilágyi Julianna száraztészta-készítő és Walki Hermann autószerelő. Dr. László Elek Díj - Orosháza Egészségügyéért elismerést vehetett át Tóth Éva pszichiáter. Mokry Sámuel Díj - Orosháza Mezőgazdaságáért elismerést kapott Szabó Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara járási falugazdász szaktanácsadója, az Orosháza és Térsége Gazdakör Fiatal Gazda Tagozatának vezetője. A Fehér J. István és Flór László Örökös Vándordíj idei kitüntettje Halustyik Cintia, aki 2018 elején csatlakozott az orosházi CONTACT Kick-box és Thai-box Harcművészeti Egyesülethez. Orosháza Közszolgálatáért Díjat vett át Vas Norbert informatikus, Kocsisné Tóth Anikó kormánytisztviselő, Tompa Lajos pedagógus, Kiss Józsefné gondozónő, Hagymásiné Lazanyecz Anikó gyermekkönyvtáros. A Dr. Gulyás Mihály Életmű Díj Alapítvány pedagógusok életpályája elismerésére alapított díjat. Idén a Dr. Gulyás Mihály Életmű Díjat Demkó Ildikó kapta.
|
|
|
5+1 érdekesség, amin még az is meglepődhet, aki betéve ismeri Orosháza történeté
|
Április 22-én a Nagy Gyula Területi Múzeum városismereti sétát szervezett. Az intézmény régésze, Szemenyei Béla vezette végig az érdeklődőket Orosháza patinás épületei között, miközben mesélt azok történetéről, jelentőségéről. Dózsa György utcán át, a Főtér, Győry Vilmos tér, Szabadság tér, Kossuth Lajos utca volt a helytörténeti séta útvonala. Szemenyei Béla számos érdekességet, eddig nem hallott történetet osztott meg a résztvevőkkel. A múzeum épülete eredetileg Schwarz János háza volt, akit 1944-ben deportálták. A zsidó kereskedő azon kevesek közé tartozott, aki hazatérhetett a koncentrációs táborból. A kultúra- és művészetpártoló Schwarz, miután múzeumalapítási célra átadta polgári házát a községnek, ebben az épületben élt még húsz éven át, ma irodaként, korábban cselédlakként szolgáló helyiségeit használva. Az orosházi evangélikus tornya kilenc évvel hamarabb épült meg, mint maga a templom, ugyan is a protestánsok 1777-ben még nem építhettek templomot, ezt a helytartótanács nem engedélyezte, viszont azt igen, hogy az evangélikusok egy tűzfigyelő tornyot húzzanak fel. A templom csak kilenc évvel a torony után, 1786-ban készült el, mikor már a türelmi rendelet ezt engedélyezte. Az 1891-ben zajlott agrárszocialista megmozdulás azért kapta a véres május 1-je nevet, mert valóban sok vérrel járt. Miért? Ezen a napon a Járási Főszolgabíróság előtt összegyűlt földnélküli szegény parasztok több ezres tömegébe lövetett a karhatalom, a csendőrök pedig szétverték a népet. Egy ember meghalt, és több százan megsebesültek. A főtéri üvegkörtefáról sokan tudják, hogy azért készült üvegből, mert Orosháza az üveg fővárosa, és azért körtefa, mert a Zombáról 1744-ben betelepülő evangélikusok egyik vezetője, Ravasz György egy körtefához kötötte ki a lovát. A Söröző helyén egykoron Kisvasútállomás állt. Az ezen a vonalon közlekedő kisvasút nemcsak Gyopárosfürdő-Rákóczitelep irányába, hanem Kaszaper felé is szállított utasokat. A Kossuth szobor most áll az eredeti helyén. Az Alföld Szálló mellé csak a katolikus templom építésekor került. Eredetileg, 1904-ben tehát néhány méterrel a jelenlegi helye mellett állították. Kossuth Lajos Arad felé mutat az aradi vértanúkra emlékezve.
|
|
|
Indulók és magyar táncok váltották egymást a fúvószenekar hangversenyén
|
Az Orosházi Fúvószenekar tagjai idén is emlékezetessé tették a településalapítási programsorozatot. Áprilisban 52. alkalommal tartották meg hagyományos Templomi hangversenyüket, ahol régi klasszikusaik mellett újonnan eljátszott dalok is felcsendültek. A szilveszteri koncert mellett ezek a fellépések a legfontosabbak a zenészek életében, így az áprilisi rendezvényt is hosszas felkészülés előzte meg. Debreczeni Márk karnagy elmondta, újdonságaik között készültek például Kevin Costner nagy sikerű, 7 Oscar-díjjal is jutalmazott filmjének, a Farkasokkal táncolónak a zenéjével, de a Kis magyar rapszódiát is szívesen vettük fel újra a repertoárunkba.
|
|
|
|
| |
Contact Us | Webmaster |
Advertise with Us
2003-2021 RMA Regional Media Foundation. All rights reserved.
|
|
Támogatók:
|
|
|