Beállítás kezdőlapnak
 
Keresés az archívumban:     
HÍREK       TRIPLEX RÁDIÓ       ADATBÁZIS KATALÓGUS       
Európa | Eurorégió | Gazdaság | Kultúra, oktatás, vallás | Tudomány | Környezetvédelem | Turizmus | Média | Sport | Ifjúság | Egyetemek | Civil szervezetek | Közlekedés | Rendőrségi hírek | Egészség | Önkormányzat | Katasztrófavédelem | Határrendészet

 RMA ALAPÍTVÁNY

Radio:
 SzegedLIVE


Időjárás

 Hőmérséklet: ° C



Pénzváltás
 
=
 


Határátkelők

Menetrendek

Szótárak

Média

Keresőprogramok

Apróhirdetések


 Az orosházi Jézus Szíve plébániatemplom rövid története
  A mai Orosháza környékén már a hagyomány és a fellelhető oklevelek adatai alapján az Árpád-korban négy egyházas falu állott. 1219-ben Monor templomos faluként jelenik meg a dokumentumokban. Ezeket a falvakat az 1241-1242-es tatárjárás elpusztította. A török megszállás előtt újból templomos faluként szerepel különböző okmányokban Árosház néven. A falu a török időkben megsemmisült, a település nevét továbbra is az akkor romokban álló katolikus templom őrizte meg. A török hódoltság után ez a vidék a Harruckernek birtokába került. Az újra települt Orosházán az alapító evangélikusok mellett a katolikus földesúron kívül az urasági cselédség, az örmény haszonbérlők és a katonák köréből kerültek ki a katolikusok. 1792-ben vert falból felépítették az első kis templomot a Szent Kereszt Felmagasztalásának tiszteletére. A kis templom az évtizedek alatt egyre szűkebbnek bizonyult. Ezért Jakabbfy Kristóf plébánossága idején, 1832-ben felépítették a késő barokk stílusú templomot valamivel délkeletebbre, ugyancsak a Szent Kereszt Felmagasztalásának tiszteletére. Ez az istentiszteleti hely szolgált 1922-ig az orosházi katolikusok számára. A század elejei hitéleti fellendülés és a katolicizmus megerősödése következtében egyre szűkebbnek bizonyult a helyi istenháza is. Emiatt elhatározták egy új, tágasabb templom felépítését. A plébánost ebben a tervében megerősítette az akkori váradi püspök, gróf Széchényi Miklós, aki 1921-ben történt látogatása alkalmával félmillió koronát ajánlott fel magánvagyonából a templomépítésre. Az alapkövet 1922. június 11-én, Jézus Szíve főünnepén helyezték el. Gyorsan haladt az építkezés. Már 1922. augusztus 10-én a toronygombot, majd a keresztet is felhelyezték a torony tetejére. A kétmázsás vaskereszt 43,1 méterre van a földtől. A templom titulusa: JÉZUS SZÍVE. Az építészeti terveket Siegel Albin és Szőts Imre műépítészek készítették neoromán stílusban. Ezek alapján a templom hossza 36 méter, befogadó képessége 1500 fő. Az összes költség 12.4 koronába került. A templomszentelést Brém Lőrinc kanonok, püspöki helynök végezte 1922. november 19-én. A templom fölépítéséről fekete márványtábla emlékezik meg a jobb oldali szenteltvíztartó oszlopon. Az ekkor már súlyos beteg építtető püspök, gróf Széchényi Miklós végső kívánsága az volt, hogy az új templomban kialakítandó kriptába temessék el. 1923. december 1-jén Budapesten elhunyt a püspök, s mivel még nem készült el a sírhely, ezért ideiglenesen a Kerepesi temetőben temették el, majd a kripta elkészülte után 1924. június 17-én helyezték itt örök nyugalomba. A kriptát Siegel Albin építész tervezte, melyet a templom kereszthajójának jobboldali részén képeztek ki. Fekete márványlappal van lezárva, fölötte Horváth Adorján szobrászművész fekete márvány keresztje áll, rajta hófehér korpusz a Szent Szívvel.
2024.04.30. 07:34
 A város felemelkedését szolgálják az orosházi díjazottak
  Orosháza a településalapítóinak emléke előtt tisztelgett, akik 280 évvel ezelőtt benépesítették a helyet Zombáról érkezve. Minden évben a város megemlékezik a település alapítóiról az evangélikus templomban. Ilyenkor adják át a városi kitüntetéseket. Dávid Zoltán Orosháza polgármestere felidézte az 1744. április 24-én, Szent György napján Zombáról érkezettek történetét, azt, ahogyan szorgos munkával boldogultak, a pusztában imaházat és harangtornyot emeltek, s ott helyezték el a Zombáról magukkal hozott harangot. Orosháza önkormányzata 1993-ban, a városalapítási évfordulóhoz kapcsolódóan döntött több kitüntetés alapításáról. Orosháza Városért elismerő címben részesült Balogh Örse Nívó-, és Aranytoll-díjas költő, Aranyecset-díjas festőművész, Orosháza szülötte; Kissné Tarján Katalin orosházi pedagógus, aki 38 évnyi rákóczitelepi tanítás után az Orosházi Vörösmarty Mihály Általános Iskola székhelyintézményében intézményvezető-helyettesként dolgozott, mesterpedagógusként vonult nyugdíjba. Pörneki Attila orosházi pedagógus, a Gyulai Szakképzési Centrum Kossuth Lajos Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium igazgatója, a Kodály Zoltán Gyermekkórus vezetője. Orosháza Város Sportjáért elismerést vett át Hajdu Ágnes, aki az Orosházi Kinizsi sikeres asztaliteniszezője volt, majd játékvezető. Több mint 15 éve az Asztalitenisz Sportegyesület Orosháza pénzügyi, gazdálkodási feladataiban közreműködik, elnökhelyettes. Orosháza Város Sportjáért elismerésben részesült Marton Richárd, testnevelő tanár, az Orosházi NKC felnőtt csapatának erőnléti és kapus edzője. Orosháza Város Sportjáért elismerésben részesült Németh-Csiki Rebeka aerobik oktató. Orosháza Város Sportjáért elismerést kapott a Pünkösdi Zarándoklatért Egyesület. A civil szervezet fő profilja a természetjárás, a túrázás. Thék Endre Díj - Orosháza Gazdaságáért elismerésben részesült Asztalosné Szilágyi Julianna száraztészta-készítő és Walki Hermann autószerelő. Dr. László Elek Díj - Orosháza Egészségügyéért elismerést vehetett át Tóth Éva pszichiáter. Mokry Sámuel Díj - Orosháza Mezőgazdaságáért elismerést kapott Szabó Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara járási falugazdász szaktanácsadója, az Orosháza és Térsége Gazdakör Fiatal Gazda Tagozatának vezetője. A Fehér J. István és Flór László Örökös Vándordíj idei kitüntettje Halustyik Cintia, aki 2018 elején csatlakozott az orosházi CONTACT Kick-box és Thai-box Harcművészeti Egyesülethez. Orosháza Közszolgálatáért Díjat vett át Vas Norbert informatikus, Kocsisné Tóth Anikó kormánytisztviselő, Tompa Lajos pedagógus, Kiss Józsefné gondozónő, Hagymásiné Lazanyecz Anikó gyermekkönyvtáros. A Dr. Gulyás Mihály Életmű Díj Alapítvány pedagógusok életpályája elismerésére alapított díjat. Idén a Dr. Gulyás Mihály Életmű Díjat Demkó Ildikó kapta.
2024.04.29. 07:06
 
Korábbi híreink



Contact Us | Webmaster | Advertise with Us
2003-2021 RMA Regional Media Foundation. All rights reserved.
 Támogatók:

 TriplexRegioNet

 Szeged-Csanádi Egyházmegye





 Partnerek:

 WETA-2001 Bt.

 Bruxinfo

 Magyar Színházi Portál

 mti_felhasználó

 Magyar Katolikus Rádió

 Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság

 Békés megye összefog

 

 MTI